Ortoreksja - co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie ortoreksji

Udostępnij

Orthorexia odnosi się do nadmiernej troski o prawidłowe odżywianie. Nie jest niczym niezwykłym dla osób dotkniętych tym problemem stworzenie zdrowego planu żywieniowego, który nie jest zdrowy. Anemia, osłabiona odporność, a nawet wyniszczenie organizmu mogą być konsekwencjami tego zaburzenia odżywiania. Jakie są objawy ortoreksji? Jak możesz stwierdzić, czy twoja bliska osoba stara się jeść zdrowo i czy faktycznie próbuje kontrolować swoje nawyki żywieniowe?

Ortoreksja, czyli obsesja na punkcie jakości jedzenia i brak skupienia na zdrowym odżywianiu, stała się coraz powszechniejszym zaburzeniem. Dwa najczęstsze zaburzenia odżywiania to anoreksja (jadłowstręt psychiczny) i bulimia. Pierwsza z nich wiąże się ze skrajną utratą masy ciała, natomiast druga częściej z epizodami objadania się, którym pacjent próbuje zapobiec różnymi sposobami (np. poprzez wywoływanie wymiotów).

Anoreksja i bulimia to nie jedyne zaburzenia odżywiania. Innym przykładem jest napadowe zaburzenie objadania się. Istnieją również nowe jednostki, które nie zostały jeszcze uwzględnione w klasyfikacjach medycznych, takie jak bigoreksja i drunkoreksja.

Ortoreksja: definicja

Nie dziwi fakt, że obecnie ludzie stosują diety eliminacyjne i podejmują regularną aktywność fizyczną. Jest to trend, który sprawił, że modne stało się prowadzenie zdrowego trybu życia. Ortoreksja może pojawić się, gdy dbałość o właściwą dietę nie jest wystarczająca.

Od 1997 roku problem ten jest krótko opisywany. Steven Bratman, amerykański lekarz, był pierwszą osobą, która zajęła się tym problemem.

Specjalista oparł się na informacjach o sobie, które były dość ciekawe. W swojej książce "Health Food Junkies" napisał o tym, jak zaczął planować swoje posiłki każdego dnia i dbać o to, by jeść tylko zdrową żywność.

Definicję ortoreksji można znaleźć tutaj: jest to niezdolność do wyśrodkowania całej swojej egzystencji wokół diety lub narzuconych przez siebie ograniczeń żywieniowych.

Możliwe jest powiązanie ortoreksji i anoreksji poprzez fakt, że osoby cierpiące na ortoreksję ograniczają w pewnym stopniu przyjmowanie pokarmów. Należy zauważyć, że ortoreksja nie polega na ograniczeniu masy ciała. Zamiast tego, przyczyną jest chęć spożywania zdrowej żywności.

Dodatkowo, ortoreksja, podobnie jak anoreksja, częściej występuje u kobiet. Ortoreksja natomiast może występować u obu płci w podobnym stopniu. Niektórzy autorzy sugerują również, że ortoreksja może być częstsza u mężczyzn niż u kobiet.

Ortoreksja może być spowodowana różnymi czynnikami

Trudno jest wskazać dokładne przyczyny ortoreksji. Problem ten najczęściej występuje u osób, które obawiają się o swoje zdrowie. Może to być spowodowane występowaniem schorzeń dietozależnych u członków rodziny, takich jak.

  • hipercholesterolemia,
  • cukrzyca typu 2
  • czy otyłość.

Ortoreksja może być czasem zakażona przez krewnych z innymi zaburzeniami odżywiania.

Ortoreksja: Objawy

Ortoreksja zwykle zaczyna się niewinnie. Pacjent zaczyna zwracać większą uwagę na to, co i ile je. Zaczyna zwracać większą uwagę na etykiety produktów spożywczych i przestrzega określonej diety.

Później często zdarza się, że ludzie zmniejszają spożycie niektórych pokarmów. Na początku mogą próbować wyeliminować z diety żywność bogatą w konserwanty lub przetworzoną. Z drugiej strony, może przestać jeść pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów lub węglowodanów później.

Cierpiący na ortoreksję mogą wierzyć, że ich dieta jest zdrowa i że będą mogli cieszyć się dobrym zdrowiem. W rzeczywistości jednak może być dokładnie odwrotnie. Pacjent może potrzebować wyeliminować te produkty, aby jego organizm mógł dalej funkcjonować, ale jego zdrowie może się w końcu pogorszyć.

Ortoreksja może być również spowodowana zmianami w diecie. Obsesyjne skupianie się na jedzeniu jest cechą charakterystyczną pacjenta. Niejednokrotnie planowanie menu zaczyna się już w momencie, gdy pacjent wstaje z łóżka.

Nie ma znaczenia, czy posiłek jest smaczny dla osoby ortoreksyjnej. Ważne jest tylko, aby posiłek zawierał potrawy, które lubi. Pacjenta dręczy wtedy poczucie winy i wyrzuty sumienia po zjedzeniu czegoś, co nie znajduje się na jego liście pokarmów zakazanych.